A „bug” szó a számítógépes programozásban a programhiba elterjedt elnevezése, amelynek eredetét többen azzal a történettel hozzák összefüggésbe, amikor 1947-ben egy korai számítógépben, a Harvard Mark II-esében egy molylepke belerepült a szerkezetbe és a gép megállását okozta. „The reason was a bug.”
Napjainkban a „bug” szó már mindennapos kifejezés a szoftverfejlesztő cégeknél, így a Webshippy-nél is, ahol a régió legmodernebb e-commerce logisztikai szoftverét fejlesztjük. A Webshippy fulfillment raktárában több száz webáruház rendeléseit kezeljük napi szinten, a 10.000 négyzetméteres központban az a robottechnológia működik, ami az Amazon vagy az Alibaba raktáraiban. Egy ilyen rendszert igen nehéz megfektetni, de az elmúlt napokban a mérnökök életét megint csak egy bug nehezítette meg. Szó szerint.
Egy nap, váratlanul, a Webshippy központjában a szó eredeti jelentése újra értelmet nyer, amikor egy 3 millió eurós picking robotgépnél egy büdösbogár okozta a rendszer leállását. Az ősszel beköltöző bogár, rámászva a lézeres benyúlás érzékelőre, aktiválta a vészleállító áramkört a robotrendszeren, ami fölöslegesen állította le a rendszert az éjszaka folyamán. Ennek következtében a vészre-állt robotok nem jutottak el a töltőre, és reggelre lemerülnek.
A “bug” szó tehát 75 év elteltével ismét az eredeti probléma megnevezésére utalt. A hibát szerencsére hamar megtalálták, és a robotok rövid idő elteltével újra teljes erőbedobással segítették a fulfillment center dolgozóit, akik már közel 5 millió csomagot küldtek ki világszerte a hazai webáruházakból.