Miért fontos a képek keresőoptimalizálása?
A keresőoptimalizálás során sokan egyáltalán nem használják ki a képekben rejlő SEO lehetőségeket. Egy webáruházban pedig igen fontos szerepet töltenek be a termékekről készült képek. Lássuk, hogy milyen hatást érhetsz el egy-egy jól optimalizált képpel!
A képen jól látható, hogy a fekete hajszárító keresési kulcsszó esetében képtalálatok jelennek meg a találati lista élén. Képtalálatokat leginkább akkor kapunk egy keresés során, ha maga a kulcsszó képtalálatot indokol, további feltétel pedig, hogy az adott kulcsszóra ne fusson Google Ads hirdetés. Egy-egy jól optimalizált képpel tehát számos leendő vásárlót csalogathatsz a webáruházadba.
Leggyakoribb hibák a képek keresőoptimalizálása során
Persze egyáltalán nem mindegy, milyen képeket használsz fel. A webáruházad termékképeit lehetőleg egy profi grafikus vagy fotós készítse. Véletlenül se “vedd kölcsön” a versenytársaid által is használt sablonos katalógusfotókat, hiszen nagyon steril hatást keltenek. A Google ráadásul duplikált tartalomként fogja érzékelni az újrafelhasznált képeket. Így valószínűleg a te képed ki fogja hagyni a képtalálatok közül, hiszen már másoknál elérhető ugyanaz a fotó.
Mielőtt véglegesen feltöltenéd az összes termékképet a webáruházadba, érdemes végignézned, hogy milyen gyakori hibák léphetnek fel a képek keresőoptimalizálása során. Ha szeretnéd, hogy a weboldalad villámgyorsan betöltődjön és a Google is szeresse, akkor az alábbi listában szereplő pontokat érdemes elkerülnöd.
1. Rossz fájlnév
A rossz fájlnév az egyik leggyakoribb probléma a képek keresőoptimalizálása során. Meglepően sok webáruházba töltenek fel képeket a különböző szoftverek vagy fényképezőgépek által automatikusan generált elnevezésekkel. Arra is sok példát lehet látni, hogy a webmesterek valamilyen fantázianevet adnak a képeknek. Ezek mind-mind rossz technikák. Ehelyett sokkal jobb egy rövid, de beszédes fájlnevet választani, ami pontosan leírja, hogy mi látható az adott képen.
A hajszárítós példánál maradva a következő logikát érdemes követni a fájlok elnevezésénél: a fájl neve tartalmazza az adott márkát, a típust és a színt. Ez a gyakorlatban a következőképpen néz ki:
scarlett-SCHD70T02-fekete-hajszarito.jpg
A fájlnévben érdemes a szóközök helyett kötőjeleket használni és kerülni az ékezetes karaktereket. Továbbá természetesen érdemes elkerülni a kulcsszóhalmozást:
Például: fekete-hajszarito-fem-hajszarito-markas-hajszarito.jpg
Az utóbbi módszer biztosan nem fog jó eredményre vezetni.
2. Rossz fájlkiterjesztés
A legnépszerűbb webes fájlkiterjesztések a jpg és a png. Ennek megfelelően ezt a két kiterjesztést érdemes alkalmazni. Png-t áttetsző hátterek esetében ajánlott választani, ennek a webáruházak esetében szintén nagy jelentősége lehet. Mozgóképeket pedig a gif kiterjesztésben ajánlott feltölteni.
3. Hiányos alternatív szöveg
Miért fontos az alternatív szöveg (alt text) kitöltése?
A keresőrobotok és gyengén látók számára az egyik legfontosabb mező a helyettesítő szöveg, amelyet minden esetben érdemes kitölteni. Ez a rövid leírás árulja el igazán, hogy miről szól a kép. Az előző esetben például tökéletes alternatív szöveg lehet:
SCARLETT SCHD70T02 jó ár-érték arányú fekete hajszárító.
A helyettesítő szöveg abban az esetben is megjelenik, ha a gyenge internetkapcsolat miatt nem töltődnek be az oldalon található képek. Ilyenkor a böngésző az alt textet mutatja meg a webáruházadban vásárló felhasználók számára.
4. Cím és felirat hiánya
Ugyan csak két apró mezőnek tűnik a kép a címe és felirata, de mindenképp érdemes kitölteni őket a képek keresőoptimalizálása érdekében.
A képnél megadott cím akkor jelenik meg, ha a felhasználók a kép fölé húzzák a kurzort:
A kép feliratot pedig egyszerűen képaláírásként is lehet használni:
5. Túl nagy fájlméretú
A képek keresőoptimalizálása során az egyik legfontosabb tényező a fájlméret, amit elsősorban a kép felbontása befolyásol. Nincs értelme rengeteg pixelt megjeleníteni, hiszen a webáruházad vásárlói nem 4K-s televízióról, hanem jellemzően mobiltelefonról fognak vásárolni.
A helyes felbontás meghatározására nincsenek aranyszabályok, ez preferencia és termék kérdése, de érdemes 1000 és 2000 pixel között tartani a felbontást. A fájlméretet pedig a kép veszteségmentes tömörítésével lehet drasztikusan csökkenteni. Ehhez a legjobb ingyenes képtömörítő a tinyjpg.com vagy a tinypng.com.
Oldaltérkép képekhez
Nem utolsó sorban pedig érdemes külön oldaltérképet készíteni a webáruházadban található képek számára is. Ezzel még tovább fokozható a képek keresőoptimalizálása a weboldalon.
A Google hivatalos tájékoztatóját a linkre kattintva el is olvashatod.
A képek keresőoptimalizálása tehát egy olyan SEO lépés, amelyet nem szabad kihagyni a webáruház keresőoptimalizálási stratégiájából. Ezeknek a lépéseknek a betartásával már sokkal többet tehetsz meg, mint a versenytársaid!