A Google Ads a másik domináns reklámfelület a Facebook Ads mellett a kattintásalapú hirdetési szolgáltatások között. Ezért nem meglepő módon az online (és teljes) reklámbevételek nagy része a két tech óriáshoz fut be. Azonban a Google teljesen máshogy használható reklámozásra, mint a Facebook.
Mi az a Google Ads?
A Google Ads a Google saját hirdetési platformja, ahol kattintásalapú (Pay Per Click, röviden PPC) hirdetéseket tudsz futtatni, amelyek a Google különböző szolgáltatásain jelennek majd meg. A hirdetéseid szinte mindenhol ott lehetnek: a Google keresőmotor találatainak tetejétől kezdve a YouTube videókig.
Mit jelent a PPC?
De mi is az a PPC? A PPC a Pay Per Click rövidítése, ami azt jelenti, hogy minden kattintásért fizetned kell, de a hirdetéseid megjelenéseiért nem. Végső soron csak akkor fogsz fizetni, ha valaki tényleg rákattintott a hirdetésedre. De miért éri meg a keresőóriáson keresztül hirdetni?
A Google Ads előnyei a teljesség igénye nélkül:
- 3M: a hirdetések a megfelelő helyen, a megfelelő időben és a megfelelő (érdeklődésű) embereknek jelennek csak meg.
- Célzás: a hirdetések célozhatók többek között kulcsszavak, földrajzi hely, tartózkodási hely, kor, nyelv, időpontok és eszközök szerint is.
- Kontroll: teljes kontrollal rendelkezünk a költségek felett, azaz nincs előírt minimum összeg, mivel a hirdetési rendszer aukciós alapokon működik, de mégsem igaz rá a többet fizet mindent vihet elve.
- Tökéletesen mérhető: rengeteg statisztikai mutatót jelenít meg számunkra a Google Ads, olyanokat mint például az átkattintási arány és a konverziós arány, ami által láthatjuk, hogy hányan vásároltak a hirdetésünk hatására.
Több információ a Google Ads-ről:
Google Ads kampánytípusok
Attól függően, hogy hol szeretnéd megjeleníteni a hirdetéseidet, Magyarországon jelenleg négy kampány közül választhatsz:
- search (keresési),
- display,
- videó,
- alkalmazás.
A következőkben röviden összefoglaltuk, hogy mit jelentenek az egyes kampányok.
1. Search hirdetések
A Google search, azaz keresési hirdetések a keresőmotor találati listájának (SERP) legtetején elhelyezkedő 4 hirdetést jelenti, ami a gyakorlatban így néz ki:
Az Asus laptop kulcsszóra rákeresve jelenleg a képen látható négy hirdetést jeleníti meg a Google, majd a fizetett hirdetések alatt helyezi el a természetes vagy más szóval, az organikus találatokat. Tehát a Google jól látható módon kiemeli és elkülöníti a fizetett hirdetéseket az organikus találatoktól. Utóbbi nem a reklámcélú fizetés hatására jelenik meg, hanem az úgynevezett keresőoptimalizálás eredménye.
A search hirdetések mellett leginkább az az érv szól, hogy a felhasználók már eleve valamilyen hasonló terméket keresnek, amihez találó hirdetést meg is tudunk jeleníteni. Összességében így a felhasználó nem érzi úgy, hogy megzavarják a böngészésben, mi több segítettek neki a hirdetők, hogy releváns terméktalálatokat kapjon.
2. Display hirdetések
A legfőbb különbség a search hirdetések és a display hirdetések között az, hogy míg a search hirdetések a Google keresőoldalán jelennek meg a kereső felhasználók számára, addig a display hirdetésekkel más weboldalak böngészése esetén találkozhatnak.
A display hirdetésekkel felkeltheted a weboldalakon szörföző felhasználók figyelmét, ha releváns hirdetéseket készítesz.
Ennek tökéletes példája a tech2.hu blog, ahol többök között például a Telekom display hirdetése is megjelent a képen látható formában:
A felhasználók a mobiltelefonteszt olvasása közben szolidan találkozhattak a Telekom mobilkészülékeinek hirdetésével. Ilyen egyszerűen, de nagyszerűen működik a Google Ads display hirdetése is.
3. Videó hirdetések
A videó hirdetések a YouTube videóknál jelennek meg. A videó hirdetések tipikus példája, amikor egy 6 másodpercig tartó rövid hirdetést látunk, amiről nem tudunk elkattintani.
A videóhirdetések készítésekor az egyszerűségre kell törekedned! A videód legyen figyelemfelkeltő, hiszen csupán 6 másodperced van megnyerni a nézők figyelmét, különben a videót fogják megtekinteni, és nem az ajánlatodat.
De nem csupán a videók elején tudsz megjelenni videós hirdetéssel, hanem a videók közben is. A mellékelt képen is látszik, hogy az adott YouTube videó 2 videós hirdetést is tartalmazni fog. Jobb oldalon pedig a hirdetőt látjuk, ahol további CTA gombokat és szöveges leírást is meg tudsz jeleníteni.
4. Alkalmazás hirdetések
Rengeteg kihasználható potenciál van az alkalmazásokban megjelenő hirdetésekben is. A felhasználók egyre inkább használják okostelefonjaikat az online vásárlások terén is, így egy-egy jól eltalált hirdetéssel igen magas továbbkattintási arányt érhetsz el alkalmazásokon és játékokon keresztül is.
Így indítsd el az első Google Ads hirdetésedet
- Hozd létre az első kampányodat. A kampányok képezik a Google Ads hirdetések tetejét, ezért a hirdetéseket kampányokban kell kezelned.
- Állítsd be a költségkeretet és az ajánlattételi stratégiát.
- Hozd létre a hirdetéscsoportokat.
- Válaszd ki a releváns kulcsszavakat és zárd ki azokat, amelyekre nem szeretnél megjelenni. Segítségedre lehet a Google Ads Kulcsszótervező funkciója is.
- Elemezd az eredményeket és folyamatosan fejlessz a hirdetéseiden.
A Google hirdetések elsajátítása nem megy egyik napról a másikra, ugyanis az elméleti tudást gyakorlati tapasztalattal kell kiegészíteni. Az elméleti tudás megszerzéséhez nagyon is ajánlott elvégezni a Google ingyenes képzéseit a Google Academy oldalon.
További információért és segítségért pedig érdemes felkeresni a Google Ads súgó platformját is: