A keresőoptimalizálás azért az egyik leghatékonyabb (ha nem a leghatékonyabb) marketing csatorna, mert nem te zavarod meg a leendő vásárlóidat, hogy “HÉ, itt vagyok, vedd meg X terméket”, miközben ő csak macskás képeket ment fel nézegetni a Facebookra. Ez push taktika, vagyis neked kell nyomulnod.
Ezzel ellentétben a SEO pull taktika, vagyis azt jelenti, hogy behúzod a leendő vásárlókat az oldaladra úgy, hogy éppen azt adod nekik, amire szükségük van (rákerestek valamire, tehát éppen az jár a fejükben). Nem szakítod félbe őket, míg éppen mást csinálnak.
Tehát röviden:
Nem te futsz utánuk, hanem ők jönnek hozzád!
Első lépésként fontos értened, hogyan is működnek a keresőmotorok, és mi a legfőbb céljuk.
Hogyan működnek és mi a legfőbb céljuk a keresőmotoroknak?
A Google és más keresők egy adott keresésre a legjobb, legmegfelelőbb találatokat akarja adni a keresést végző felhasználónak. Ez azt jelenti, hogy a felhasználó minden kérdésére kielégítő választ kap, és nem megy át egy másik keresőoldalra. A legtöbben a Google keresőjét használják, ezért a SEO is nagyrészben a Google algoritmusaira irányul.
Na de hogyan dönti el a Google, hogy melyek a legmegfelelőbb találatok?
A keresőmotorok rengeteg faktort vesznek figyelembe, mikor a találatokat rangsorolják.
Ilyen faktor lehet, hogy milyen régóta létezik a domain, milyen hosszú a tartalom, vagy hogy hány link mutat az oldalra. Ezeken kívül még több száz faktort figyel és értékel, de célszerű fókuszálni.
A top 3 faktor a következő:
- Linkek
- Tartalom
- Rankbrain
Ha egy kicsit más szemmel vizsgáljuk, akkor érthetőbbé válik a dolog:
- Tetszen a tartalom más oldalak szerkesztőinek (linkek)
- Be tudja járni az oldalt a keresőrobot és tetszen neki, amit talál (tartalom)
- Tetszen a tartalom (legyen hasznos) a keresést végző felhasználónak
Linkek
Tehát ez a faktor arról szól, mennyire tartják érdekesnek más szerkesztők a tartalmadat. Ennek a legjobb kifejeződése az, ha linkelnek rád. Hiszen így annyira értékesnek találják, hogy az általuk nehezen felépített követőbázisnak hajlandóak megmutatni, és átküldeni őket a saját cikkükből a tiédhez.
Fontos, hogy a linkek minél természetesebbek legyenek. Ez nem jelenti azt, hogy nem építhetsz te magad linkeket, de a lényeg, hogy természetesnek tűnjön
Például ez a cikk végén található leírás kevésbé lesz hatékony, mert a Google tudja, hogy nem természetes linkelés, hanem vendégcikk. Amikor valamit értékesnek tart a szerkesztő, akkor nem így linkel rá – ezért a link sem fog túl sokat érni.
Ilyen egy linkelés, mikor valójában értékes tartalomról van szó:
A szövegben van (az oldal közepén, és nem a legtetején vagy a legalján), értelmes, természetes mondatokkal körülvéve.
Alapvetően akkor lesznek természetesek a linkjeid, ha nem te építed fel őket, hanem más tartja értékesnek a tartalmadat, ezért hivatkozik rá.
Mik azok a lépések, amikkel elősegítheted a természetes linkek begyűjtését?
- Legyél egyedi, különböző, adj valami teljesen új dolgot a követőidnek!
- A tartalmad legyen hasznos, váltson ki az emberekből valamit, segítse a mindennapjaikat, egy új szemszögből világítson rá dolgokra!
Egy tökéletes világban ennyi elég lenne ahhoz, hogy linkeljenek rád, de a valóságban sajnos sosem leszel 100%-ig hatékony, ha nem kezdesz el aktívan te magad linkeket építeni.
Keress fel más szerkesztőket (pl.: cseréltesd le vele az egyik más oldalra mutató linkjét a tiédre, mert a tiéd egyszerűen több, jobb, értékesebb). Ezernyi ügyes taktika van, hogyan keress meg szerkesztőket, hogyan építs linkeket. Ha jobban érdekel a téma, ásd bele magad – megéri!
Tartalom (keresőrobotok)
A Google-nek fontos, hogy a tartalmad kielégítse a kereső információhiányát.
Ehhez elsőként megpróbálja kitalálni, hogy miről szól az adott tartalom, ezért megnézi a kulcsszavaidat, a kulcsszavak szinonimáit, a képeid leírását, stb.
Ha beazonosította a témát, amiről írsz, akkor utána azt nézi meg, vajon alkalmas-e arra a tartalom, hogy kielégítse a felhasználók kiváncsiságát. Ilyenkor szerepet játszik a tartalmad hossza, szerepel-e benne a keresett kulcsszó, linkelsz-e egyéb, tudományos forrásra, stb.
Itt tulajdonképpen a keresőrobotoknak optimalizálod az oldalt, hogy azok be tudják járni, felismerjék, miről is szól, és így a megfelelő helyen és módon tudják tálalni az arra kereső embereknek.
A harmadik fontos dolog, amire nagyon fókuszált figyelmet szentelnek a keresőrobotok (és ezért neked is muszáj), az a felhasználók szándékai, vágyai, cselekvései.
Rankbrain (felhasználók)
Azt gondolom, hogy a három pont közül ez a legkritikusabb. Lehet akármennyi linked, akármennyire jól lehet optimalizálva a tartalmad a keresőmotoroknak, de ha az embereknek nem az kell, amiről írsz, vagy nem élvezik, ahogyan írsz – akkor szempillantás alatt a süllyesztőben találod a tartalmadat.
Itt egyrészről arra érdemes koncentrálni, hogy mi lehet a kereső szándéka, és azt mindenképpen megtalálja a cikkedben:
- Navigáció (pl.: “Facebook”)
- Információgyűjtés (pl.: “Mennyi idős Barack Obama”)
- Kutatás és felfedezés (pl.: “X termék vagy Y termék a jobb?”)
- Vásárlás (pl.: “X ár”, “X vásárlás”)
A navigációnál konkrét célja van a keresőnek, neki az első és legpontosabb egyezésre van szüksége. Ilyenkor a márkádra fog keresni, mert konkrét helyre akar eljutni a keresésből.
Az információgyűjtéshez, a kutatás és felfedezés, és a vásárlás szakaszhoz viszont tartalomra van szüksége, amit megadhatsz neki.
Az infogyűjtésnél és a kutatás és felfedezés szakaszban a blogoddal tudsz a legjobban segíteni. Ekkor még nem áll készen a vásárlásra (vagy még nem is tudja, hogy vásárolni akar), ezért információt adsz neki. Mivel tőled kapja ezt meg, ezért jó első benyomás alakul ki köztetek, elkérheted az email címét a listádra, és később vásárlóvá teheted.
A vásárlási szakasznál valószínűleg a webshopodra lesz kíváncsi, hogy lássa az árakat, a szállítást és az egyéb infókat. Ez azért fontos szakasz, mert ekkor már nyitva a pénztárcája.
Tehát a tartalmaidnak az a legfőbb célja, hogy minél jobban eltalálja és kielégítse a kereső igényét a fent említett kategóriákban.
Ha eltalálod, mi érdekli a keresést végző felhasználókat, már csak egyetlen dolgod van: élvezetessé tenni a tartalmat. Ezt többféleképpen elérheted:
- Használj sok fajta formátumot, multimédiát (képek, videók, infografika, podcast, stb.).
- Könnyen érthetően, egyszerűen, a célcsoportod nyelvezetén írj.
- Adj valamit, amiért hálás lesz. Egy új nézőpontot, érdekességet, hasznos tanácsot (vagy egy ingyen letölthető tartalmat).
A SEO hosszútávú játszma, minimum hónapok telnek el, amíg eredményeket látsz belőle, de ha a fent leírtakat a tökélyre fejleszted, hatalmas ingyen látogató-forgalmat, és később pénzforgalmat könyvelhetsz majd el.